Artykuły

Na czym polega medycyna alternatywna/niekonwencjonalna?

8c7ca4_134d28eaef61404b93ff8afba585e2e8mv2-scaled

Medycyna niekonwencjonalna to różne metody oddziaływania na samopoczucie człowieka. Nie są one jednak uznawane przez medycynę akademicką. Mimo to wiele osób twierdzi, iż nieszablonowe podejście okazało się w ich przypadku o wiele bardziej skuteczne.

Większość alternatywnych metod oddziaływania łączy holistyczne założenie, że człowiek jest niepodzielną całością. Rozpatrując chorobę w kontekście ogólnej psychofizycznej kondycji klienta oraz uwarunkowań środowiskowych, takie podejście starają się sięgać do źródła dolegliwości. Metody te bardzo często mają swoje korzenie w tradycjach mających kilkaset i więcej lat lub odkryć fizyki kwantowej, która jest dziedziną naukową.

Medycyna akademicka, z jej rosnącą tendencją do wysokiej specjalizacji, koncentruje się głównie na niedomagającym narządzie, usuwaniu bezpośrednich objawów chorobowych. Czyni to w oparciu o schematy postępowania klinicznego.

Praktyk medycyny naturalnej może mieć w konsekwencji tę przewagę nad specjalistą medycyny klasycznej, że może traktować każdego klienta w sposób zindywidualizowany, poświęcając wiele uwagi wszystkim aspektom jego życia.

Inną zaletą niekonwencjonalnego „leczenia” jest silne zaangażowanie klienta. W klasycznym podejściu „poddaje się” go leczeniu, co wskazuje na potrzebę biernego stosowania się do ścisłych zaleceń lekarza. Tymczasem większość metod alternatywnych opiera się o aktywność chorego, jego wiarę w wyleczenie, gotowość do zmiany trybu życia.

Metody niekonwencjonalne często są mniej inwazyjne dla organizmu niż syntetyczne leki.

Idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość współpracy medycyny akademickiej i alternatywnej dla dobra osoby chorej.

Brak produktów w koszyku.