Artykuły

Na czym polega medycyna holistyczna?

0000417458

Klasyczne pojmowanie leczenia praktykowane przez zachodnie służby zdrowia każe nam patrzeć na organizm wybiórczo. Proces leczenia polega na usunięciu objawów choroby za pomocą środków doustnych, dożylnych, a w poważniejszych wypadkach poprzez zabieg czy operację. Jeśli cierpimy na bóle kręgosłupa, to winny jest siedzący tryb życia, jeśli mamy migrenę, to pewnie kwestia genów, a wysoki poziom cholesterolu wynika z wysokokalorycznej diety. (Uwaga: powyższe przykłady nie są formą medycznej diagnozy). Całkowicie oddziela się tutaj ciało od ducha i umysłu i skupia się na danym organie czy narządzie. Znana od lat medycyna holistyczna ma na to nieco inny pogląd, który w dzisiejszych czasach coraz bardziej zyskuje na popularności.

Czym jest medycyna holistyczna?

W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu leczenia, które skupia się na złagodzeniu objawów choroby, medycyna holistyczna bierze pod uwagę całość ludzkiego organizmu. Jej zwolennicy wychodzą z założenia, że powinno się leczyć konkretnego człowieka, a nie jednostkę chorobową. Należy dokładnie przyjrzeć się każdej osobie, poświęcić jej dużo uwagi i zbadać całość, tzn. nie tylko ciało, ale też duszę. Pozorne schorzenia brzucha, pleców czy serca mogą mieć swoje źródło tak naprawdę w głowie i wynikać z nieprzepracowanych traum, stanów lękowych czy niskiej samooceny. Ciało, dusza i umysł wzajemnie na siebie wpływają i należy dążyć do zachowania równowagi w każdej z tych sfer.

Jakie metody stosuje medycyna holistyczna?

Uważa się, że podstawą świadomego i zdrowego życia jest harmonia pomiędzy sferą cielesną, duchową i emocjonalną człowieka. W procesie uzdrawiania szuka się prawdziwej przyczyny choroby, a nie walczy z samymi objawami. Ponadto oddziaływuje  się na  osobę, a nie chorobę, korzystając z wielu naturalnych metod. Najczęściej zaczyna się od rozmów z pacjentem na temat jego zadowolenia z życia, relacji z innymi ludźmi, samooceny i przeszłości. Dodatkowo stosuje się ziołolecznictwo, aromaterapię, hydroterapię, akupunkturę, akupresurę i wiele innych. Medycynę holistyczną często myli się z tą niekonwencjonalną czy alternatywną. W przeciwieństwie do tych ostatnich spojrzenie całościowe na ludzki organizm obraca się wokół metod, których skuteczność potwierdzono naukowo.

Brak produktów w koszyku.