
Klasyczne pojmowanie leczenia praktykowane przez zachodnie służby zdrowia każe nam patrzeć na organizm wybiórczo. Proces leczenia polega na usunięciu objawów choroby za pomocą środków doustnych, dożylnych, a w poważniejszych wypadkach poprzez zabieg czy operację. Jeśli cierpimy na bóle kręgosłupa, to winny jest siedzący tryb życia, jeśli mamy migrenę, to pewnie kwestia genów, a wysoki poziom cholesterolu wynika z wysokokalorycznej diety. (Uwaga: powyższe przykłady nie są formą medycznej diagnozy). Całkowicie oddziela się tutaj ciało od ducha i umysłu i skupia się na danym organie czy narządzie. Znana od lat medycyna holistyczna ma na to nieco inny pogląd, który w dzisiejszych czasach coraz bardziej zyskuje na popularności.
Czym jest medycyna holistyczna?
W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu leczenia, które skupia się na złagodzeniu objawów choroby, medycyna holistyczna bierze pod uwagę całość ludzkiego organizmu. Jej zwolennicy wychodzą z założenia, że powinno się leczyć konkretnego człowieka, a nie jednostkę chorobową. Należy dokładnie przyjrzeć się każdej osobie, poświęcić jej dużo uwagi i zbadać całość, tzn. nie tylko ciało, ale też duszę. Pozorne schorzenia brzucha, pleców czy serca mogą mieć swoje źródło tak naprawdę w głowie i wynikać z nieprzepracowanych traum, stanów lękowych czy niskiej samooceny. Ciało, dusza i umysł wzajemnie na siebie wpływają i należy dążyć do zachowania równowagi w każdej z tych sfer.
Jakie metody stosuje medycyna holistyczna?
Uważa się, że podstawą świadomego i zdrowego życia jest harmonia pomiędzy sferą cielesną, duchową i emocjonalną człowieka. W procesie uzdrawiania szuka się prawdziwej przyczyny choroby, a nie walczy z samymi objawami. Ponadto oddziaływuje się na osobę, a nie chorobę, korzystając z wielu naturalnych metod. Najczęściej zaczyna się od rozmów z pacjentem na temat jego zadowolenia z życia, relacji z innymi ludźmi, samooceny i przeszłości. Dodatkowo stosuje się ziołolecznictwo, aromaterapię, hydroterapię, akupunkturę, akupresurę i wiele innych. Medycynę holistyczną często myli się z tą niekonwencjonalną czy alternatywną. W przeciwieństwie do tych ostatnich spojrzenie całościowe na ludzki organizm obraca się wokół metod, których skuteczność potwierdzono naukowo.