Artykuły

Czy codzienna medytacja to dobry pomysł?

czy-codzienna-medytacja-to-dobry-pomysl
„Gdyby każdego ośmiolatka nauczyć praktykowania medytacji, w ciągu jednego pokolenia świat uwolniłby się od przemocy.”

Dalaj Lama

Każdy z nas w codziennym natłoku obowiązków potrzebuje czasem wyciszyć się i odetchnąć. W przeciwnym razie często dochodzi do przeciążenia emocjonalnego lub nagromadzenia się stresu i nietrudno jest o to , by “wybuchnąć”. Poza tym, w wielu sprawach potrzebujemy spojrzenia z innej perspektywy i przeorganizowania swoich myśli, aby łatwiej rozwiązać problemy. Jak to zrobić? Czy to wymaga dużego nakładu czasu i wysiłku? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie! Wystarczy jedynie codzienna medytacja. Jest to najlepszy pomysł, kiedy chcesz zrobić coś dla siebie, chcesz zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Jak zacząć medytować każdego dnia?

Na początek wystarczy jedynie kilka minut, a z każdym kolejnym tygodniem możesz wydłużać Twój czas medytacji. Nie musisz przeznaczać na to od razu całej godziny. Wybierz porę dnia lub wyznacz sobie moment, w których wiesz, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Może to być rano przed pracą, kiedy inni domownicy jeszcze śpią albo po południu, kiedy nikogo nie ma w domu – wszystko zależy od Ciebie i Twoich indywidualnych preferencji. Odłóż telefon, wyłącz telewizor, komputer i radio, a następnie usiądź wygodnie. Znajdź ulubione miejsce do medytacji. Możesz również położyć się lub stać, jeśli tak będzie Ci łatwiej się skupić. Rozluźnij całe ciało, od szyi po stopy. Zamknij oczy, weź kilka głębokich wdechów, a następnie ustabilizuj oddech. Odetnij się od otoczenia. W zależności od wybranego rodzaju medytacji, możesz próbować doświadczać chwili obecnej, recytować w myślach mantrę lub spróbować oddalić się od swoich myśli – puścić je swobodnie, żeby oczyścić głowę.

Medytuj codziennie!

Jest to nie tylko dozwolone, ale i wskazane. Taka “chwila dla Ciebie” każdego dnia pozwoli Ci oderwać się od obowiązków, a więc i wyciszyć (a co za tym idzie również obniżyć poziom hormonu stresu – kortyzolu, którego nadwyżka może powodować m.in. problemy ze snem, podwyższone ciśnienie). Będziesz mógł w spokoju zebrać myśli, potrenować umysł, a nawet i lepiej zrozumieć samego siebie. To również świetna okazja do trenowania samodyscypliny i wstąpienia na drogę do pielęgnowania pozytywnych nawyków w codziennej rutynie. Nie czekaj i spróbuj medytacji już dziś!

Brak produktów w koszyku.